New Zealand Law Society

Navigation menu

Acting Judges appointed

07 November 2019

A number of Acting members of the judiciary have been appointed by Attorney-General David Parker.

The appointments are dated 31 October 2019 and have been included in the 7 November 2019 issue of the New Zealand Gazette.

Mark Eversfield Perkins, retired Employment Court Judge, has been appointed an Acting Judge of the Employment Court for a term of 12 months commencing on 28 December 2019.

Allan Christopher Roberts, retired District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge and also to exercise the criminal jurisdiction of the District Court for a term of one year commencing on 30 January 2020.

David Christopher Ruth, retiring District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge and also to exercise the criminal jurisdiction of the District Court for a term of two years commencing on 27 March 2020.

David Graham Smith, retiring District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge and also to exercise the criminal jurisdiction of the District Court and the jurisdiction of the Family Court for a term of two years commencing on 21 February 2020.

Timothy Hindmarsh Druce, retiring District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge and also to exercise the jurisdiction of the Family Court for a term of two years commencing on 12 December 2019.

Lawrence Irwin Hinton, retiring District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge and also to exercise the criminal jurisdiction of the District Court for a term of two years commencing on 29 December 2019.

Anthony Peter Christansen, retired District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge for a term of two years commencing on 17 April 2020.

Philip James Recordon, retired District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge for a term of two years commencing on 4 April 2020.

David John Harvey, retired District Court Judge, has been appointed an Acting District Court Judge and also to exercise the criminal jurisdiction of the District Court for a term commencing on 5 March 2020 and expiring on 31 December 2021.

Last updated on the 7th November 2019